Domowa koloryzacja włosów jest całkiem prosta i wcale nie bywa też czasochłonna. Musimy jedynie wybrać właściwy kolor (taki, który będzie o kilka tonów jaśniejszy lub ciemniejszy od naszego naturalnego odcienia), zakupić konkretny produkt, a następnie zaaplikować go, postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji. Czasami jednak nie do końca wiemy, na jaki kosmetyk warto się zdecydować. Czy popularne w ostatnim czasie farby bez amoniaku są lepsze od tych, które zawierają ten składnik? Jakie są różnice między jednym a drugim preparatem?
Koloryzacja włosów – po jakie farby chętnie sięgamy?
Zmieniając kolor włosów, możemy wybrać zarówno koloryzację trwałą, jak i półtrwałą. To od nas zależy, czy dany efekt już z nami pozostanie. Aby jednak zafarbować włosy na dłużej, musimy użyć nieco silniejszych preparatów. Tutaj do wyboru mamy zarówno farby bez amoniaku, jak i te z jego dodatkiem. Czym tak właściwie się różnią? Sam mechanizm działania jest dokładnie taki sam. Łuska włosa musi być delikatnie rozchylona, aby barwnik mógł wniknąć głębiej. To więc od nas zależy, który produkt będzie dla nas lepszy. Warto poznać nie tylko zalety farby bez amoniaku, ale również jej wady.
Dlaczego stosujemy farby bez amoniaku?
W ostatnim czasie wiele mówi się o szkodliwości amoniaku. Na pewno jest on niebezpieczny w dużych stężeniach, jednak w farbie do włosów znajdziemy jego znikome ilości. W takim przypadku nie możemy mówić o silnej toksyczności. Powstała jednak alternatywa dla tych osób, które wolą omijać tę substancję szerokim łukiem. Są to właśnie farby bez amoniaku, które widujemy coraz częściej na drogeryjnych półkach. Oferują one bardzo zbliżone efekty, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Na pewno podczas stosowania nie będzie nam doskwierał problem duszącego zapachu, który unosi się w powietrzu.
Czy jednak możemy mówić o mniejszym prawdopodobieństwie podrażnienia skóry głowy? Nie do końca. W tym przypadku ważniejsze jest to, czy poprawnie przeprowadzamy koloryzację oraz czy na co dzień dobrze dbamy o potrzeby włosów, ale też sam skalp. Jeżeli w tej kwestii pojawiły się już zaniedbania, to lepiej jest zrezygnować z farbowania albo zastosować hennę.
Jedną ze szczególnie znanych zalet farby bez amoniaku jest łatwość jej spłukiwania. Mycie włosów po koloryzacji nie jest wcale nieprzyjemne czy czasochłonne. Dodatkowo nasza skóra nie będzie miała tak długiego kontaktu z samym produktem, przez co pozostanie w nieco lepszej kondycji.
Czy koloryzacja farbą bez amoniaku jest mniej trwała?
Czasami słyszymy głosy, że farby bez amoniaku dają mniej trwały efekt. Czy jest to prawda? Rzeczywiście tak jest, ale w wielu przypadkach uważane jest to za zaletę. Tak naprawdę nie zawsze zależy nam na trwałej koloryzacji. Jeżeli barwnik nie wnika głęboko w skórę włosa, to istnieje też mniejsze prawdopodobieństwo, że go uszkodzi. Dlatego farby bez amoniaku może i nie są tak trwałe i gorzej pokrywają siwe włosy, ale jednocześnie są idealnym preparatem do odświeżania koloru. Barwa nie jest też bardzo jasna, przez co nie wygląda sztucznie.
U kogo nie sprawdzą się farby bez amoniaku?
Tak naprawdę farby bez amoniaku lepiej sprawdzą się u osób, które po prostu źle reagują na ten składnik. Sam jego zapach może sprawić, że aplikacja produktu nie będzie dla nas komfortowa. Nie powinny jednak pojawić się duszności. Nawet w zakładach fryzjerskich, gdzie codziennie używa się preparatów z dodatkiem amoniaku, nie zawsze się z niego rezygnuje. Konieczne jest natomiast regularne wietrzenie wnętrz. Ale dlaczego niekiedy wolimy właśnie silniejsze preparaty?
Farby bez amoniaku dają nieco delikatniejszy efekt i u wielu osób nie powodują zniszczeń włosów. Czasem zależy nam na bardzo intensywnym odcieniu i osiągniemy go tylko wtedy, gdy składnik ten będzie znajdował się w produkcie do koloryzacji. Jeżeli już zmagamy się z problemem wypadania włosów, to albo całkowicie zrezygnujmy z farbowania, albo nie sięgajmy po wersję bez amoniaku, ponieważ sporadycznie spowalnia ona pracę gruczołów łojowych i zaburza prawidłowy proces złuszczania.