Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa między 7 a 14 lutego obchodziliśmy w Polsce po raz czwarty. Podobnie jak rok temu zorganizowałam blogerską akcję, która miała zachęcić różnych twórców do publikacji na temat małżeństwa. Tegoroczna edycja różniła się od poprzedniej kilkoma istotnymi szczegółami, o których opowiem poniżej. Poznasz także statystyki akcji, jej sukcesy i porażki. Na dole znajdziesz linki do WSZYSTKICH publikacji powstałych w wyniku kampanii.
Tydzień Małżeństwa 2018 i 2017
Pierwszą różnicą są kwestie organizacyjne. Udało mi się trochę wcześniej zacząć przygotowania (choć nie tak wcześnie, jak planowałam rok temu…). Stworzyłam na Facebooku specjalną grupę dla twórców zainteresowanych akcją. Zebrało się tam ponad 100 osób z różnych stron internetu. Znacznie ułatwiło to komunikację i rozwiązywanie wszelkich technicznych niejasności, a jednocześnie nie „mąciło” czytelnikom odbioru – dla nich było wydarzenie, w którym były publikowane linki od publikacji – przez samych twórców, a później w podsumowaniu, które tworzyłam kolejnego dnia. Grupy nie usuwam – poczekam na przyszły rok, może znów uda się z niej skorzystać. Jeśli jesteś zainteresowana/y, to dołącz do nas. Jeden warunek – musisz mieć swoje miejsce w sieci, gdzie piszesz lub nagrywasz filmy.
Rok temu „dopuszczałam” do udziału w akcji tylko wpisy blogowe i vlogi. Tym razem liczyły się także obszerniejsze teksty w mediach społecznościowych. Dzięki temu oprócz tekstów na blogach powstało 7 postów na fanpagach, 4 filmy, a także 1 podcast i 1 facebookowy live (zapisany także na YouTubie i opublikowany na blogu). Nie znalazłam żadnego tekstu na Instagramie – jedynie pojedyncze zdjęcia z randek lub zapowiadające blogowe publikacje.
Trzecia różnica to temat przewodni. W zeszłym roku hasłem akcji było motto Mocem „Małżeństwo jest fajne”. Powstało mnóstwo świetnych tekstów, ale zdecydowana większość mówiła o blaskach życia po ślubie. Z jednej strony to fajnie, bo wiele osób na nowo doceniło swój związek, przypomniało sobie, co w nim uwielbia i ucieszyło się nim tak po prostu, ale jednak to nie jest pełen obraz małżeństwa. W tym roku chciałam trochę zróżnicować tematykę publikacji – nadałam każdemu z dni inny motyw przewodni.
Co blogerzy o małżeństwie piszą i nagrywają? – tematyka
Każdy z dni miał przypisany inny przymiotnik opisujący małżeństwo. Zaczęliśmy od luźnych tematów – małżeństwo jest fajne. Później zrobiło się poważniej – małżeństwo jest ważne. Docenialiśmy jego zalety – małżeństwo jest dobre. Przyznawaliśmy się do trudności – małżeństwo jest trudne. Zadziwialiśmy się naszą relacją – małżeństwo jest zaskakujące. Pisaliśmy o Bożym działaniu w naszych związkach – małżeństwo jest boskie (przypominam, że cała akcja została zainicjowana w duchu chrześcijańskim). Wspominaliśmy o tym, co codzienne i przyziemne – małżeństwo jest ludzkie. Ostatniego dnia, w Walentynki mieliśmy zupełnie wolną rękę w wyborze tematów – w końcu małżeństwo jest nasze.
Liczbę publikacji z danego dnia widzicie na infografice. Najwięcej tekstów powstało na koniec i przez pierwsze 3 dni. Najmniej było w niedzielę, kiedy pisaliśmy o tym, co nas zaskoczyło. Z jednej strony tematy na pewno wpłynęły na liczbę postów czy filmów, z drugiej trzeba pamiętać, że w weekend zazwyczaj blogerzy mniej publikują (co się pokrywa z wynikami z zeszłego roku).
Jeśli chodzi o rodzaj i formę publikacji to większość twórców dzieliła się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem (po niecałe 40%). Pojawiło się po 11 (ok.10%) publikacji z typowymi poradami i pomysłami (np. na randki). Wyróżniły się 2 wpisy żon o swoich mężach, 1 wywiad i 1 opowiadanie.
Cieszę się z różnorodności powstałych treści. Nie było tak cukierkowo jak w zeszłym roku. Pojawiły się tematy trudne i ciężkie, ale też było sporo naprawdę ważnych i głębokich przemyśleń. Jak Tobie podoba się taka forma akcji i zaproponowane tematy?
Kto wziął udział w akcji? – statystyki
W ramach kampanii „Tydzień Małżeństwa w internecie” organizowanej z okazji Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa powstało 105 publikacji 48 twórców (a racze kanałów, bo wśród „twórców” było 8 par). 75% uczestników to kobiety, 8% panowie, którzy tworzą sami. Dokładne liczby widzicie poniżej na infografice – spójrzcie na ludziki.
Tematyka naszych blogów jest bardzo rozległa. Było kilka osób zajmujących się głównie małżeństwem i związkami, ale też wiele lifestylowych stron. Śluby, parenting, męstwo, moda, psychologia, kulinaria, podróże, wiara – dziedziny naszych specjalizacji są bardzo różne. To jest super, bo dzięki temu prawdopodobnie akcja dotarła do większej liczby osób, bo nasi czytelnicy to prawdopodobnie zupełnie różne grupy ludzi.
Przejrzałam też nasze fanpage na Facebooku. Rozkład jest bardzo podobny jak rok temu – zdecydowana większość (30 kont) nie przekroczyła 1000 fanów. 8 twórców mieści się w przedziale między 1 a 2 tysiącami. 7 twórców ma powyżej 2000 ale poniżej 10000. Największy fanpage ma ponad 16000 fanów i należy do Niepoprawnej Panny Młodej – tak jak rok temu. Wiem, że liczba fanów na fejsie nie jest współmierna do liczby czytelników, ale jest to jedna z konkretnych i mierzalnych, a zarazem łatwo dostępnych danych.
„Tydzień Małżeństwa w internecie” – sukcesem było zaangażowanie
Największym sukcesem jest według mnie liczba publikacji – 105 to naprawdę dobry wynik. Co ciekawe rok temu w akcji wzięło udział 50 twórców i powstały „jedynie” 83 teksty i filmy. Tym razem mamy mniej ludzi, ale bardziej zaangażowanych. Porównajcie poniższy wykres kołowy z liczbą publikacji danej osoby w całym tygodniu do zeszłorocznego. W 2018 roku osoby tworzące w 1 lub 2 dni to 3/4 wszystkich osób. W zeszłym roku było to 86%. Czyli liczba osób publikujących 3 lub więcej razy wzrosła z 14% do 25%! Myślę, że duży wpływ na to miały różne tematy na dane dni. Kilka osób potraktowało akcję jako blogowe wyzwanie i za to Wam ogromnie dziękuję (poniżej w „wyróżnieniach”).
U mnie na blogu największy ruch był w weekend Tygodnia Małżeństwa. Jestem ciekawa, jak było na Waszych blogach?
Do poprawy za rok
Różne hashtagi na każdy dzień chyba nie były zbyt dobrym pomysłem. Znowu nam się odrobinę harmonogram rozjechał i przyznaję, że miałam problem z kilkoma wpisami. Nie wiedziałam, czy są pisane w ramach akcji, a jeśli tak, to do którego dnia je przypisać – tematyka była różna od dnia, w którym post się pojawiał. Nie chodzi o to, że ktoś się nie wyrobił danego dnia, ale bardziej o jednoznaczne oznaczenia. Sposób zapraszania blogerów do akcji też muszę poprawić – chciałabym postawić na więcej bezpośrednich zaproszeń. Mam na myśli sporą grupę osób, które mogłyby być zainteresowane projektem, a zwyczajnie mogły nic o nim nie wiedzieć. Moja wina.
Wyróżnienia dla twórców
Na największe wyróżnienia zasługują Ania i Michał czyli Dobre Małżeństwo i Klara – Kobieta w budowie. To są dwa blogi, na których publikacje pojawiały się CODZIENNIE. Jeden dzień opuściła Lidia z bloga Leurien – chrześcijański couch. Dziękuję Wam serdecznie i gratuluję wytrwałości! Byliście motywacją do wielu osób.
6 tekstów mogliście przeczytać u mnie na Mocem i u Marty Naturalnej. Marta jako jedna z niewielu osób wykorzystała możliwość publikacji też na swoim fanpagu.
Twórców najbardziej cieszy odzew czytelników. Tutaj chciałabym podziękować Karolinie z Karopiszetu. Napisała co prawda jeden blogowy tekst u siebie, ale podczas Tygodnia Małżeństwa co chwila widziałam jej komentarze na blogach, Facebooku i Instagramie – nie krótkie „fajny wpis”, ale dłuższe konstruktywne odpowiedzi na posty innych. Podziwiam i dziękuję za Twoje zaangażowanie!
Na wyróżnienie zasługują też osoby, które wymknęły się schematom i sięgnęły po inną formę. Pawle z bloga Bracia przy kawie – dzięki za live na Facebooku. Piotrze, czyli Tato na wyspach – dzięki za podcast. Marysiu, Chrześcijanko z sąsiedztwa – dzięki za wywiad. Lidio z Leurien, dzięki za Twoje opowiadanie na Facebooku.
Dziękuję Wam za wszystko, co stworzyliście w tym czasie!
Nie zapominajcie o pisaniu o małżeństwie przez cały rok!
Poniżej znajdziecie linki do wszystkich publikacji – tych blogowych, vlogowych i facebookowych. Miałam spory dylemat, jak je przedstawić. Postawiłam jednak na tematyczny podział (według dni tygodnia), bo tak chyba lepiej będzie się przeglądało całość czytelnikom. Zainteresowani blogerzy i tak pewnie się bez problemu znajdą. :)
Kolejność nie jest przypadkowa!
Każdą listę zaczynają blogi, które opublikowały najwięcej wpisów, a kończą te z 1 postem. Jeśli danego dnia było więcej twórców włączających się w akcję w równym stopniu, uszeregowałam je w kolejności alfabetycznej. Mam nadzieję, że Wam się to spodoba, bo spędziłam kilka godzin na wklejaniu samych linków i tworzeniu statystyk. ;) Miłego czytania! Pamiętajcie komentarzach dla twórców – dla blogerów i vlogerów to jest bardzo ważne!
7.02 – środa
Małżeństwo jest fajne
Małżeństwo jest FAJNE – Dobre Małżeństwo
8 powodów, dla których lubię być żoną – Kobieta w budowie
10 pomysłów na randki w domu – Leurien
post na FB – Marta Naturalna
Małżeńskie kolekcje w bullet journal – Mocem
Z perspektywy łóżka – Okiem Sary
Moje małżeństwo – jak to się stało? – Pluumka
Za co uwielbiamy nasze narzeczeństwo? – Życiowa wędrówka
10 cytatów o małżeństwie – Odważni i romantyczni
Treasure hunt, czyli Walentynki okrągły rok – Okularnica
5 sposobów na małżeńskie popołudnie – Życie – szyte na miarę
Friends with benefits: moje doświadczenia – Czekoada
Friends with benefits – Mniejsze od trzech
Małżeństwo, czyli zmiana na lepsze – U Marudy i Leniucha
Małżeństwo. Poważne czy fajne? – Pudełko dla par
8.02 – czwartek
Małżeństwo jest ważne
Małżeństwo jest WAŻNE – Dobre Małżeństwo
Małżeństwo to misja – Kobieta w budowie
Rozwój osobisty w małżeństwie. Egoizm czy budowanie? – Leurien
Małżeństwo jest ważne – przepis na udany związek – Marta Naturalna
Małżeństwo i rodzina w oczach młodzieży – Mocem
Las w słoiku – Okiem Sary
Czy małżeństwo jest ważne? – Pluumka
Nie mów mi, że małżeństwo nic nie zmienia! – Rozkminy Tiny
Relacja, która rozwija-narzeczeństwo z myślą o małżeństwie – Życiowa wędrówka
Jak ogarnąć różnice damsko-męskie? – Odważni i romantyczni
Małżeństwo jest ważne – Życie – szyte na miarę
Konkubinat – Boso do nieba
Piękny ślub i co dalej? Dlaczego małżeństwo jest dla mnie ważne? – Dzięki Bogu
Dlaczego małżeństwo jest ważne? – Effa-shion
Małżeństwo? Jak najbardziej! – Miłość wg mężczyzny
Dlaczego Małżeństwo jest ważne dla mnie? – Poprawna optymistka
Małżeństwo jest WAŻNE – jakie znaczenie ma ślub cywilny? – Szczęśliwa Siódemka
9.02 – piątek
Małżeństwo jest dobre
Małżeństwo jest DOBRE – Dobre Małżeństwo
Tam dom Twój, gdzie serce Twoje – Kobieta w budowie
Jak zbudować dobre małżeństwo? – Leurien
Zatańczysz ze mną? – Okiem Sary
On daje mi siłę – Pluumka
Jak się kłócić?-o dążeniu do zgody – Życiowa wędrówka
Bądźmy kompanami w drodze do nieba! – Odważni i romantyczni
WymaŻona – Okularnica
Dlaczego małżeństwo daje poczucie bezpieczeństwa? – Biegnąc pod wiatr
Czego nauczył mnie związek? – Czekoada
Kiedy tonęłam była Miłość – Lifestyle by Helena Rojek-Osowska
Czego nauczył nas związek? – Mniejsze od trzech
10 rzeczy których nie wiesz o małżeństwie! – Zwykła Panna Młoda
Przepis na udaną randkę – gotowe menu wraz z listą zakupów – Inspirująca XLka
Jak budować dobre małżeństwo? Zdradzam cztery sprawdzone sposoby! – Młoda Matka
10 sposobów na to żeby Twoje małżeństwo było dobre [podcast] – Tato na Wyspach
10.02 – sobota
Małżeństwo jest trudne
Małżeństwo jest TRUDNE – Dobre Małżeństwo
Trudności młodej żony – Kobieta w budowie
O naszej niepłodności. Ból oczekiwania na dziecko… – Leurien
post na FB – Marta Naturalna
Dlaczego małżeństwo jest trudne? – Mocem
Jakoś leci, do przodu – Okiem Sary
Czy narzeczeństwo musi kończyć się ślubem? – Rozkminy Tiny
Samotność w narzeczeństwie – Życiowa wędrówka
5 kroków do poprawy relacji w małżeństwie – Życie – szyte na miarę
Małżeństwo, a patologia – Boso do nieba
Co dać ukochanemu w prezencie walentynkowym? – Mama na wypasie
Entliczek pentliczek, czyli małżeństwo jest trudne – Chce mi się
Kiedy rzeczywistość daje nam w twarz. Małżeństwo jest trudne. – Karopiszetu
11.02 – niedziela
Małżeństwo jest zaskakujące
Małżeństwo jest ZASKAKUJĄCE – Dobre Małżeństwo
Jestem kobietą w budowie – Kobieta w budowie
Żona Ekwadorczyka. Jak się żyje w małżeństwie międzynarodowym? – Leurien
Rodzaje małżeństw, czyli co mnie zadziwia w małżeństwach – Mocem
Oświadczyny z zaskoczenia – Pluumka
Małżeństwo jest zaskakujące – zaskakuje stabilnością w zmienności – Okiem i dłońmi
12.02 – poniedziałek
Małżeństwo jest boskie
Małżeństwo jest BOSKIE – Dobre Małżeństwo
Święty związek grzesznych ludzi – Kobieta w budowie
opowiadanie na FB – Leurien
post na FB – Marta Naturalna
Powołanie do małżeństwa – Mocem
Ten trzeci – Okiem Sary
Kurs przedmałżeńskie – jak wybrać taki, z którego będziecie zadowoleni? – Rozkminy Tiny
Daj oddech w związku – Live przy kawie – Bracia przy kawie
Małżeństwo w pięciu smakach – LadyMamma
Małżeństwo jest – Operator Paramedyk
13.02 – wtorek
Małżeństwo jest ludzkie
Małżeństwo jest LUDZKIE – Dobre Małżeństwo
Jesteśmy małżeństwem i nic co ludzkie nie jest nam obce – Kobieta w budowie
Zasady kłótni małżeńskiej. Komunikacja w związku – Leurien
post na FB – Marta Naturalna
Mieszkanie z teściami po ślubie – Okularnica
Babska przyjaźń po ślubie – Biegnąc pod wiatr
Małżeństwo jest LUDZKIE..Co ja tam wiem o małżeństwie!? – Blog Mama
Ślub, ślub i po ślubie… Kilka słów od Was o pięknie małżeństwa – Najpiękniejszy Ślub
Miłość vs szacunek, co jest ważniejsze w związku? – Szczęśliwa Rodzina
14.02 – środa
Małżeństwo jest nasze
Małżeństwo jest NASZE – Dobre Małżeństwo
Miłość jest, nawet jak jej nie widać – Kobieta w budowie
Codzienna miłość – Marta Naturalna
Chciałam mieć piękny ślub. Czy jestem pusta? – Mocem
Małżonek czy rodzice? Czyli jak zasugerować żonie, że zupa mamusi była lepsza? – Rozkminy Tiny
post na FB – Lifestyle by Helena Rojek-Osowska
Nasze udane małżeństwo – Mama na wypasie
50 rzeczy, które kochamy w naszym małżeństwie! – U Marudy i Leniucha
10 pomysłów na oryginalne i romantyczne oświadczyny! – Zwykła Panna Młoda
Jak kogoś kochać? Stopniowo… – All my passions
Miłość – Być Słowem
Ślub jak z bajki, a potem? Niezwykła historia Ady i Michała – Chrześcijanka z sąsiedztwa
Małżeństwo jest nasze, czyli jestem żoną – Walentynki mam codziennie – JaKoturystka
Małżeństwo jest… nasze – Katolicka mama
Dobre rady na udane małżeństwo – Mixabi
Jak zbudować małżeństwo, które cię rozczaruje? – Niepoprawna Panna Młoda
Małżeństwo jest tym, co sami z niego uczynicie – Pomysł na ślub
To po co Ci ten ślub?!? – Pozytywny dom
Kiedy do męża piszesz na whatsappie. Małżeństwo w internecie i w podróży. – Tu i wszędzie
Śledziliście na bieżąco Tydzień Małżeństwa w internecie? Które teksty Wam się spodobały? Co byście zmienili?
Wszystkie uwagi są mile widziane. Dzięki nim będę wiedziała, co poprawić w przyszłym roku.