Teściowie po jakimś czasie zamieniają się w dziadków. Przechodzą na emeryturę, zwalniają życiowe tempo, zaczynają bardziej dbać o swoje zdrowie i cieszą się czasem spędzanym z wnukami. Wielu z nich uważa, że wszystko ma i niczego nie potrzebuje, więc nie chcą prezentów („nie wydawajcie nic na nas, kupcie coś sobie, dzieciom” – znacie to?). Wtedy trzeba się naprawdę wysilić, żeby wymyślić coś, co sprawi im radość i nie zostanie uznane za marnowanie pieniędzy. Wiadomo, wszystko zależy od osoby, każdy trochę inaczej widzi kwestię świątecznego obdarowywania.
Poniższe zestawienie przygotowałam z myślą o teściach starszych, którym miano dziadków przysługuje nie tylko ze względu na pojawienie się na świecie Waszych dzieci (lub siostrzeńców czy bratanków), ale także na słuszny wiek. Chciałam znaleźć coś w miarę uniwersalnego dla seniorów, którzy najwięcej czasu spędzają w domu. Coś, co będzie im towarzyszyło na co dzień.
Co podarować teściom, którzy są dziadkami, czyli część IV poradnika
Poniżej znajdziesz małe czasoumilacze – ładne kubki, dzbanki, coś do picia i do kuchni. Proponowane przeze mnie tutaj drobne elementy wyposażenia domu nie wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie, są nieco bardziej w „babcinym” klimacie. Są też kosmetyki i rozgrzewająco-otulające upominki na mroźne zimowe wieczory. Znalazłam także kilka elektronicznych sprzętów, które być może przydadzą się Waszym rodzicom. Niektóre propozycje dla pań nadają się także dla panów i odwrotnie.
Prezenty dla teściowej i mamy
1. „Zapiski babci”
Książka, która pomoże mamie-teściowej-babci zebrać swoje wspomnienia dla siebie i przyszłych pokoleń. Taki „prezent nie do końca prezent”, bo w sumie jest niemal zadaniem do wykonania, a jego efekt będzie upominkiem dla wnuków. Dobry pomysł dla tych dziadków, którzy nie chcą dostawać typowych prezentów. Podarowałam kiedyś babci przepiśnik z własnoręcznie zrobioną stroną tytułową i wpisałam kilka nazw potraw, które babcia robi z pamięci. Powiedziałam, że musi je spisać, żebyśmy kiedyś sami potrafili je przyrządzić. Uśmiała się i powoli wypełnia. :)
2. Portfel antykradzieżowy
Młoda osoba może by wyśmiała taki podarunek, ale starsza pani może go docenić. Ofiarami kieszonkowców często zostają właśnie babcie, a z takim portfelem (noszonym pod kurtką jak torba zakładana przez ramię) może uda się tego uniknąć. Tym bardziej, że starsze osoby zazwyczaj mają ze sobą tylko gotówkę, bo nie korzystają z kart płatniczych.
3. Lokalizator
To propozycja dla osób bardziej obeznanych z technologią, ale mających problemy z pamięcią. Nawet młodym osobom zdarza się zapomnieć, gdzie zostawili klucze albo zaparkowali auto pod sklepem. Lokalizator pomaga w takich sytuacjach. Jedyną „wadą” jest fakt, że korzysta się z niego z użyciem smartfona.
4. Słuchawki z mikrofonem
Dla tych, którzy są daleko od rodziny i mają z nimi głównie kontakt telefoniczny. Rozmowy na Skypie dają starszemu pokoleniu sporo radości i są coraz bardziej popularne. Przydadzą się także do oglądania filmów, gdy małżonek już śpi. Dwa lata temu temu moja teściowa bardzo się ucieszyła ze swoich różowiutkich słuchawek. :)
5. Zestaw Tony Moly
Uroczy zestaw z nawilżającym kremem do rąk Panda’s dream i maseczkę na noc. Kosmetyki w ładnych opakowaniach cieszą jeszcze bardziej niż „zwykłe” odpowiedniki. Tym bardziej, że wiele starszych osób nie ma za bardzo rozeznania w nowinkach kosmetycznych, więc łatwiej je zaskoczyć.
6. Dzbanek z filtrem na wodę
Pić wodę trzeba. Fakt. A że butelki z mineralną są ciężkie i dla niektórych zbyt drogie (przy dużym zapotrzebowaniu), to warto korzystać z tej wody, która mamy w kranie i ją filtrować. W sumie to chyba właśnie wymyśliłam prezent dla moich dziadków… :)
7. Masująco – ogrzewający but
Propozycja dla typowych zmarzlaków lub osób z problemami z krążeniem i wiecznie zimnymi stopami. Masaż relaksuje i uspokaja. Idealny prezent na zimę. But jest zasilany prądem z gniazdka (nie z USB jak kapcie z III części poradnika) i ma regulację mocy.
8. Ciepłe skarpety
Jak ogrzewany but to i skarpety, które utrzymają ciepło po masażu. Albo po prostu zadbają o stopy tych, którym ogrzewająco – masujący but by nie przypadł do gustu. I choć oczywiście w sklepach znajdziemy mnóstwo ładniejszych skarpetek niż te, to jednak rzadko które są wełniane, a co za tym idzie, naprawdę ciepłe.
9. Imbryk z kolekcji Circus
Klasyka w nowoczesnym wydaniu Marka Mielnickiego dla marki Kristoff. Seria zdobyła nagrodę w ramach konkursu Must Have na Łódź Design Festiva 2012. Polecam. Jest pięknie wykonana.
10. Doniczka
Bo doniczki mogą pełnić różne funkcje w domu. Na przykład ja w niedużych doniczkach kiedyś trzymałam długopisy, a teraz zamieniłam je na jedną większą, która stoi na biurku. Jeśli tylko masz pewność, że upatrzona pasuje do wystroju i spodoba się pani domu, to kupuj. A już tym bardziej, jeśli obdarowywana pani lubi rośliny. W sumie to możesz kupić też kwiatka i podarować komplecik – jeszcze lepiej. To taki dość niecodzienny prezent, ale niektórym może się spodobać.
11. Bieżnik
Łatwiej go kupić niż obrus, bo jednak nie zawsze znamy dokładne wymiary stołu. Poza tym nie każdy będzie dobrze się czuł we wnętrzu ze stołem nakrytym wzorzystym materiałem, a takie mniejsze elementy mogą ożywić pokój bez przytłoczenia go. Wybrany wzór jest ukłonem w stronę mojej teściowej, która bardzo lubi różyczki i kwiatki na każdej możliwej powierzchni.
12. Personalizowany słoik na ciastka
Produkty z dedykacją zazwyczaj są bardziej wyjątkowe niż ich tradycyjne wersje (o ile napis nie sprawia, że przedmiot staje się tandetny, a jest sporo takich przykładów w sieci). Tylko nie kupujcie tego słoja na ciasteczka, jeśli mama czy teściowa nigdy ich nie robią albo w ogóle nie przepadają za pieczeniem. Wtedy to nie ma sensu.
13. Ceramiczny czajnik elektryczny z zestawem herbacianym
Retro stylistyka nowoczesnego sprzętu może przekonać starsze osoby do korzystania z osiągnięć techniki. Ceramiczne czajniki elektryczne bardzo ładnie wyglądają, ale mają jedną wadę – napełnione wodą są trochę cięższe niż ich plastikowe odpowiedniki. Mimo to polecam.
Prezenty dla teścia i taty
14. Pled
Pikowana narzuta wydaje mi się bardziej „męska” niż koce wyglądające jak swetry. Jest też trochę bardziej nowoczesna. Nie każdemu dojrzałemu mężczyźnie zdecydowałabym się kupić pled – jedynie tym, którzy faktycznie będą z niego korzystać, bo np. po obiedzie lubią zrobić sobie krótką drzemkę.
15. Ciśnieniomierz
W pewnym momencie pojawia się chyba w każdym domu. Te najnowsze nie wymagają już ręcznego pompowania powietrza w opaskę, są dużo prostsze użyciu.
16. „Zapiski dziadka”
Męska wersja „Zapisków babci”. Wspomnienia obojga dziadków (a nawet wszystkich czworga, jeśli to możliwe) są ważne dla młodszych pokoleń. I choć babcia może więcej opowiadać, może się okazać, że to właśnie dziadkowe opowieści będą ciekawsze. Nie chodzi jednak o licytację, które lepsze, ale o pamięć.
17. Zestaw do golenia z brzytwą
Brzytwa zamiast jednorazowej maszynki do golenia to klasyka i styl (jak dla mnie). I nawet, jeśli tata czy teść na co dzień nie będzie jej używał, to reszta akcesoriów się przyda. A brzytwa będzie stylowym upominkiem czekającym na swój czas.
18. Szlafrok Jedi
Zimowe wieczory i mroźne poranki przyjemniej się spędza w cieplutkim szlafroku. Mam wrażenie, że panowie trochę niechętnie po nie sięgają, więc specjalnie wybrałam ten inspirowany strojem rycerzy Jedi z Gwiezdnych Wojen. Jak to ich nie zachęci, to już nie wiem, co. :)
19. Pędzel do golenia
Tak do kompletu z brzytwą albo ze zwykłą golarką (na żyletki lub jednorazową). Włosie knura podobno jest sztywniejsze niż borsucze, ale w sklepie znajdziecie różne modele (w różnych cenach).
20. Kubek z zaparzaczem
Wiecie jak ciężko jest znaleźć taki męski kubek i pokrywką (jak ten wyżej)? Zdecydowana większość jest w różyczki i inne słodkie wzorki, ewentualnie zupełnie gładka. Ten sam znajdziecie także z napisem „Ukochany tata” i innymi podobnymi.
21. Silikonowa zaparzaczka miecz
A jeśli żaden kubek z zaparzaczem nie przypadł Wam do gustu to może oddzielna zaparzaczka na ziółka i herbatki? Tu już jest już zdecydowanie większy wybór „męskich” motywów. Polecam te silikonowe, bo łatwiej się je czyści niż metalowe.
22. Herbata na spokojny sen
Do kubka polecam też herbatkę na dobry sen. Napar składa się z aromatów werbeny, lukrecji i cytryny, które pomagają się wyciszyć po ciężkim dniu.
23. Stoper do drzwi
Stopery już kiedyś polecałam, jako prezent dla tych, którzy mają już niemal wszystko. Chyba w niejednym domu drzwi trzymane są przez jakieś przypadkowe przedmioty – deseczkę, złożony karton czy coś takiego.
24. Suszarka do grzybów i warzyw
Coś dla grzybiarza, ale i wielbiciela zdrowych przekąsek – suszonych jabłek i innych owoców i warzyw. Przydatne urządzenie, które przyspiesza cały proces.
25. Zegar szachowy
Szachy kojarzą mi się ze spokojną rozrywką dla starszych panów, którzy spotykają się w parku na partyjkę. Zegar może się przydać także, przy innych turowych grach.
26. Personalizowana skrzynka piwo
Prezent oczywiście zrobi najlepsze wrażenie ze stosownym wypełnieniem. Zapewne większość panów się ucieszy z takiej „apteczki”. Polecam ją szczególnie tym, którzy trudnią się wyrabianiem własnego piwa i będą ją sukcesywnie uzupełniać (i opróżniać).
Prezenty dla teściów – część IV za nami!
Wpis jest jedną z 6 części poradnika prezentowego z pomysłami na upominki dla rodziców i teściów. Pozostałe posty z innymi kategoriami podarunków znajdziesz poniżej (będę dodawać linki sukcesywnie, wraz z pojawiającymi się postami):
- część I – biznesmen i bizneswoman
- część II – dama i dżentelmen
- część III – fani gotowania i gier
- część V – złote rączki
- część VI – aktywni
Do których grup (pod kątem prezentów) zaliczają się Wasi rodzice i teściowie? Nasi zahaczają o wszystkie grupy (każdy z rodziców o inne).
W powyższym poście część linków to linki afiliacyjne. Jeśli klikniecie w nie i za jakiś czas kupicie coś w danym sklepie, dostaniemy z tego drobny procent. Dla Was oczywiście cena jest bez zmian.