Organizacja ślubu i wesela to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie! Przyszła para młoda, rozpoczynając przygotowania do tego dnia, zostaje otoczona wieloma możliwościami, trendami i coraz bardziej oryginalnymi pomysłami. W gąszczu ślubnych inspiracji poszukuje interesujących ją tematów. Niewątpliwym hitem ostatnich sezonów stały się wesela, które wpisują się w konkretny styl. Od kilku lat prym zdecydowanie wiedzie styl rustykalny. Dlaczego?
Piękno natury
Słownik języka polskiego przymiotnik rustykalny określa jako mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie. Jedną z cech charakterystycznych dla życia na wsi jest niewątpliwie nieustanne obcowanie z przyrodą. Natura otacza mieszkańców na każdym kroku, sprawiając, że dostosowują swoje życie do jej rytmu. Styl rustykalny to swoiste uwielbienie natury, jej wyrobów, kolorów i kształtów.
Obecnie wielu ludzi jest czynnie zainteresowanych tematyką ekologii, niemarnowania wytworów przyrody (popularna filozofia zero waste). Ten zwrot ku matce naturze odzwierciedla się nie tylko w sposobie codziennego życia, ale również wpływa na trendy w wystroju wnętrz, czy właśnie organizacji wesel i innych przyjęć okolicznościowych.
Wesele w stylu rustykalnym
Na przyjęciu w stylu rustic musi panować przede wszystkim ciepła i swobodna, wręcz beztroska atmosfera – każdy z gości oraz oczywiście nowożeńcy, muszą czuć się po prostu swojsko. Na przepych i sztuczność nie ma tutaj miejsca. Zaczynając od początku, czyli wyboru sali weselnej – w tym stylu najlepiej sprawdzi się obiekt “z duszą”, na przykład zaadaptowana na salę weselną stodoła, stara karczma czy folwark. Koniecznie z pięknym ogrodem i dużym terenem zielonym.
Tym, co tworzy niesamowity klimat wesela rustykalnego są wszelkiego rodzaju dekoracje. Pierwszoplanowymi barwami powinny być jasne i naturalne, czyli występujące w przyrodzie, odcienie – biel, zieleń i brązy. Dominujące materiały to drewno, juta, sznurek i koronki. To właśnie szczegóły i dodatki sprawiają, że czujemy magię wesel w tym stylu. Drewniane elementy, takie jak: drogowskazy weselne, plastry na stołach jako świeczniki, bądź podtalerze, czy winietki to must have. Żywe, najlepiej polne kwiaty dopełnią całości. Wszelkie dekoracje warto spróbować zrobić samodzielnie – efekty naprawdę potrafią zaskoczyć! Ofiarowanie drugiego życia przedmiotom na pozór nieprzydatnym i podniszczonym będzie bardzo w cenie!
Prostota i naturalność – te dwie cechy powinny przyświecać parze młodej, która planuje wykonać, bądź zamówić dekoracje i dodatki na przyjęcie rustykalne. Ta zasada tyczy się również strojów ślubnych. Rustykalna panna młoda występuje w zwiewnej i skromnej sukni, koronkowe elementy są jak najbardziej wskazane. Na głowie ma oczywiście wianek z żywych kwiatów, który może połączyć z welonem, by dodać podniosłości towarzyszącej temu wydarzeniu. Pan młody nie odnajdzie się we fraku czy smokingu. Najlepiej pasować będzie klasyczny garnitur, bądź popularny garnitur w kratę. Drewniane dodatki, takie jak mucha czy spinki do mankietów świetnie uzupełnią stylizację. Poszukując inspiracji dotyczących organizacji wesela rustykalnego i nie tylko, warto odwiedzić blog ślubny Wesele z klasą.
Dlaczego wesela rustykalne to hit od kilku sezonów?
Pary młode przede wszystkim podchodzą indywidualnie do kwestii organizacji tak ważnego dnia, jakim jest dzień ślubu i wesela. Chcą czuć się swobodnie, zgodnie z ich odczuciami i zainteresowaniami. Wielu przyszłych nowożeńców ucieka od wesel urządzanych z przepychem i pełnych blichtru, celebrując te wyjątkowe chwile w obecności natury.