Wiesz, że istnieje coś takiego jak Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa? Dzisiaj, 7 lutego 2017, rozpoczynamy w Polsce jego trzecią edycję. Jest to akcja bardzo mi bliska, bo powstała z podobnych powodów jak Mocem. Rok temu nie udało mi się w żaden sposób włączyć w tę inicjatywę i obiecałam sobie, że następnym razem muszę się poprawić. I wiesz co? Udało się! Zorganizowałam akcję blogerską pod hasłem „Małżeństwo jest fajne!” i tym postem właśnie ją rozpoczynam! Zapraszam Cię serdecznie.
Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa – o co chodzi?
Cele MTM to:
- stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym” tj 7-14.02,
- motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich,
- promowanie małżeństwa jako wartości społecznej i pokazywanie potrzeby permanentnego rozwijania więzi małżeńskiej, aby dawała ona małżonkom satysfakcję i spełnienie,
- propagowanie programów i inicjatyw wspierających rozwój relacji małżeńskich,
- stworzenie okazji do pogłębienia więzi małżeńskiej oraz nabycie kompetencji interpersonalnych poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz poprzez wspólne, twórcze spędzenie czasu (uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, sportowych, psychoedukacyjnych).
Są to informacje pobrane z oficjalnej polskiej strony Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przekładając to na bardziej swobodny język, inicjatorzy chcą stworzyć okazję do świętowania małżeństwa poprzez różne wydarzenia, chcą by było ono promowane i wspierane, oraz aby stawało się źródłem radości dla małżonków. Chcą pokazać, że może być fajne! :)
Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa – skąd się wziął?
Marriage Week International zainicjowany przez Richarda i Marię Kane w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy odbył się w 1997 roku. Od tego czasu pomysł przyjął się już w 22 krajach. W Polsce obchodzimy go po raz trzeci. Liderem naszego ojczystego projektu jest gdański oddział Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.
U nas, jak w większości państw, MTM wypada w dniach 7 – 14 lutego, jednak założenia projektu są długoterminowe i mają zachęcać do promowania i wspierania małżeństwa przez cały rok.
Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa – stacjonarnie i w sieci
Z roku na rok coraz więcej miast angażuje się w obchody Tygodnia Małżeństwa, jednak jeszcze do wielu miejsc w Polsce nie dotarła nawet informacja, że taka inicjatywa powstała. Większość wydarzeń stacjonarnych odbywa się w Trójmieście i Warszawie, ale do projektu dołączyły także mniejsze lub bardziej odległe miejscowości (Wejherowo, Chałupy, Jastarnia, Kuźnica, Zielona Góra, Elbląg, Chodzież, Rumia, Białystok).
Rok temu myślałam, że fajnie byłoby coś zorganizować w Łodzi. Centrum Polski, spore miasto, a nic się w nim nie dzieje w związku z Tygodniem Małżeństwa. Przyznaję, że zapomniałam trochę o całej sprawie, aż w połowie stycznia 2017 uświadomiłam sobie, że to przecież już niedługo. I to bardzo niedługo!
W ramach obchodów MTM przewidziano tylko jeden wykład online. Dziwi mnie to, bo przecież dzięki internetowi organizatorzy mogliby dotrzeć do większej liczby osób i rozprzestrzenić akcję na cały kraj. Stwierdziłam, że skoro nie wymyśliłam żadnego stacjonarnego wydarzenia, spróbuję coś przygotować dla tych wszystkich, którym nie uda się dotrzeć na żadne zajęcia organizowane w wybranych miastach
Myślałam o jakimś webinarze, promocji albo transmisji na żywo. O cyklu wpisów codziennie na blogu albo o przygotowaniu czegoś ciekawego do pobrania. Myślałam i nic nie wymyśliłam. :) A później przypomniałam sobie o zapoczątkowanym cyklu „Blogerzy o małżeństwie”, w którym chciałam polecać inne blogi, które wspominają o małżeństwie. I to było to!
Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w blogosferze, czyli projekt „Małżeństwo jest fajne!”
Skoro w ciągu roku na przeróżnych blogach co jakiś czas przewija się temat małżeństwa, to czemu nie zachęcić blogerów do poruszenia go w jakimś określonym czasie? W końcu mamy do tego idealną okazję! I tak powstał pomysł na blogerską akcję „Małżeństwo jest fajne!”.
O co chodzi?
Chciałam, żeby w Tygodniu Małżeństwa w polskiej blogosferze po prostu pojawiło się jak najwięcej tekstów, które pokażą małżeństwo w pozytywnym świetle. Nie narzucałam nikomu gotowych tytułów wpisów (chociaż spisałam długaśną listę przykładów – tak, żeby nikt nie mógł się wykręcić, że nie ma pomysłu na wpis!). Napisałam do znajomych blogerów, wrzuciłam zaproszenie do akcji na kliku grupach na Facebooku i czekałam na odzew.
Wartość blogosfery to przede wszystkim nasza różnorodność
Piszemy o różnych tematach, pochodzimy z różnych miejsc i środowisk, mamy różną sytuację materialną i rodzinną, a także różne doświadczenia i obserwacje, a co za tym idzie, mamy różne przemyślenia. Nie weryfikowałam blogów dołączających do akcji, nie sprawdzałam statystyk. To nie ma znaczenia, bo każde 3 grosze dorzucone do promocji małżeństwa są ważne. Każde zdanie opublikowane na najmniej poczytnej stronie, może zmienić czyjeś życie – nigdy nie wiemy, kto i kiedy trafi na nasz blog.
„Małżeństwo jest fajne!” to przede wszystkim ludzie i ich doświadczenie małżeństwa
W ramach akcji pojawi się wiele postów pełnych osobistych refleksji, ale także te bardziej poradnikowe lub z pomysłami na randki czy prezenty walentynkowe. I to też jest czyjeś doświadczenie, którym chce się dzielić z czytelnikami.
Wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z treściami stworzonymi w ramach akcji, zapraszam na stronę wydarzenia na Facebooku.
Jeśli jesteś blogerem lub vlogerem i do 14 lutego będziesz publikował na swoim blogu lub kanale coś związanego z małżeństwem i ideą całego MTM, napisz do mnie na blog@mocem.pl to prześlę Ci szczegóły, jak możesz dołączyć do akcji.
Dzisiaj, tym wpisem oficjalnie rozpoczynam akcję „Małżeństwo jest fajne!” – blogerzy o małżeństwie
Przyznam szczerze, że ja już teraz czuję, że projekt odniósł sukces. Ponad 40 zgłoszonych twórców internetowych i około 70 publikacji – to zdecydowanie wykracza poza moje wyobrażenia. Dziękuję Wam za zaangażowanie. Jesteście wielcy!
Jeśli chcesz wiedzieć, o kim piszę, zerknij na stronę wydarzenia. W opisie akcji umieściłam odnośniki do fanpage’y wszystkich dotychczas zgłoszonych twórców. :)
Na sam koniec mam do Ciebie ogromną prośbę. Udostępnij, proszę, ten wpis swoim znajomym. Bardzo zależy mi, żeby założenia Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa (i w ogóle informacja, że takowy istnieje) dotarła do jak największej liczby osób, żeby za rok stacjonarne wydarzenia odbywały się w całej Polsce! :)