Jest mnóstwo produktów i usług, które po dodaniu ślubnego przymiotnika osiągają wyższą cenę. Zazwyczaj jednak istnieją ku temu konkretne powody. Najrzadszym jest czysta chęć dorobienia się, bo przecież „na ślubie się nie oszczędza”. Po kilku takich droższych przykładach, wiele osób zaczyna uogólniać i tworzą się stereotypy. A to niekoniecznie musi tak być. Sami zobaczcie poniżej!
Znalazłam 10 ślubnych rzeczy, które wcale nie są droższe!
Bielizna
Często ta kupowana w salonach z sukniami ślubnymi jest sporo tańsza niż dobra, normalna bielizna. A ślubne majtki i biustonosze w bieliźnianych butikach, o ile w ogóle są nazwane ślubnymi, mają zbliżoną cenę do modeli w innych kolorach.
Męska bielizna ślubna? Jak dla mnie nie istnieje zupełnie taka kategoria. No chyba, że wiecie coś, o czym ja nie wiem w tym względzie… ;)Rajstopy i skarpety
Rajstopy, o ile białe, mogą być nawet tańsze niż takie same cieliste. Skarpety męskie? Zwykłe garniturowe, więc i cena taka sama.
Garnitur
Kupowane w sieciowych sklepach, niczym nie różnią się od reszty. Często można spotkać jednak promocje w stylu „cały strój ślubny = rabat”. Trochę tak jak ze studniówkowymi – też niczym się nie różnią, a w odpowiednim czasie są sporo tańsze tylko za to, że powiecie, że to na bal maturalny.
Nie wiem, ile kosztują garniaki w salonach z sukniami ślubnymi. Kiedy szukałam mojej, w kilku butikach spotkałam się z wieszakami męskiej odzieży. Były to garnitury zazwyczaj trzyczęściowe z krawatami lub muchami z tego samego materiału, co kamizelka. Część z nich była lekko połyskująca albo jasna. Takie modele mogą być droższe, ale w tej chwili są już rzadkością (na szczęście).Buty
- męskie
Jak każde inne galowe kupowane w zwykłych obuwniczych sklepach. Zero różnicy w cenie. - damskie kolorowe
Białe buty z salonu ślubnego potrafią być droższe, mimo tego, że wcale nie są ładne. Kiedy jednak pójdziemy do galerii handlowej i tam je kupimy, nikt nam nie doliczy dodatkowej kwoty za założenie ich na ślub. ;) Moja koleżanka kupiła w ten sposób bardzo ładne czółenka w Deichmannie za jakieś 60 zł i była z nich bardzo zadowolona. Z kolorowymi butami już w ogóle nie ma problemu.
- męskie
Fascynatory, toczki, duże spinki do włosów
Nie są to ozdoby zarezerwowane dla panny młodej. Coraz więcej kobiet zakłada je, idąc na imprezę lub na wesele jako gość. Bez względu na to, czy są „ślubne” czy nie, ich ceny są porównywalne.
Manicure i pedicure
Zastanawiałam się, czy dopisywać ten punkt. Kiedy ja robiłam paznokcie przed ślubem, po prostu umówiłam się na hybrydy i powiedziałam, że chcę delikatnego frencha. Cena nagle się nie zmieniła, kiedy w trakcie rozmowy okazało się, że następnego dnia wychodzę za mąż. O ile fryzura czy makijaż ślubny często są wyszczególnione w cennikach, tak manicure i pedicure są bardziej uzależnione od metody zdobienia. Jeśli się mylę albo macie inne doświadczenia, dajcie znać w komentarzach.
Alkohol
To jest jeden z wyjątkowych przykładów, bo nie tylko ślubny alkohol nie jest droższy, a wręcz przeciwnie – bywa tańszy! W hurtowniach można spotkać specjalne zniżki weselne, a w sklepach typu Makro i Selgros co jakiś czas są naprawdę dobre promocje. Czasem do kilku zakupionych butelek dodają jedną gratis lub jakiś sok. Na Targach Ślubnych dostaliśmy ulotkę z firmy, która sprzedawała alkohol tylko na wesela i faktycznie mieli super niskie ceny. Jednak za radą właściciela restauracji, w której mieliśmy wesele, kupiliśmy od nich jedną butelkę i porównaliśmy z taką kupowaną w Makro. Różnica była ogromna – ta tania paliła i wykrzywiała twarz w przeciwieństwie do tej drugiej. Było drożej, ale lepiej dla głów i żołądków naszych gości. Z hiper tanim alkoholem trzeba po prostu uważać (ale nie mówię, że zawsze jest z nim coś nie tak!).
Nocleg dla gości i pary młodej
Jeśli pokoje są przy sali, ich ceny często są niezbyt wysokie. Nocleg dla młodej pary zazwyczaj wliczony jest w cenę wesela. Kiedy jesteśmy zmuszeni wynająć pokoje w zwykłym hotelu, nowożeńcy mogą liczyć na zniżkę albo przynajmniej jakieś miłe upominki, np. szampan i kosz owoców. Im więcej wynajmujemy pokoi, tym większa szansa na wynegocjowanie niższej ceny.
Podróż poślubna
Co prawda dotyczy to już czasu po weselu, ale z tej okazji niektóre biura podróży albo hotele przygotowują specjalne zniżki bądź dodatkowe atrakcje. Zarówno te polskie jak i zagraniczne. Warto pytać.
Usługi specjalistów nieślubnych, którzy wykonują ślubne zlecenia
Ten punkt zostawiłam na koniec, bo jest odrobinę nietypowy i dość ogólny. Chciałam uwzględnić w moim zestawieniu wszystkie produkty, które kupujemy lub zlecamy firmom, które nie należą do branży ślubnej, ale ze względu na charakter swojej działalności są w stanie wykonać na przykład pewne elementy dekoracji. W zależności od rodzaju usług, może się okazać, że dostaniemy rabat za dużą ilość wykonanych przedmiotów albo z dobrego serca właściciela, który będzie poruszony, że może pomóc w realizacji marzeń o pięknym ślubie. Może jest to odrobinę naiwne, ale takie sytuacje się zdarzają! Więc, kto wie, może to Wam się poszczęści? :)
Konkretnie mam na myśli: wszelkie drukarnie (pomogą przy zaproszeniach, winietkach, menu, planie stołów itp.), firmy zajmujące się obróbką drewna lub pleksi (mogą wykonać ozdobne inicjały młodej pary do postawienia na stole albo wyciąć imiona lub kształt, który ozdobi tort), drukarnie 3D (np. niepowtarzalne upominki dla gości), wszelkie pracownie handmade – małe, często jednoosobowe lub rodzinne biznesy, przedsiębiorstwa zajmujące się gadżetami firmowymi (przy większej ilości spersonalizują wszystko), itp. Macie jakieś inne przykłady tego typu?
Na pewno znacie wiele wyjątków od podanych przeze mnie przykładów. Chciałam udowodnić, że nie zawsze i nie wszystko, co ślubne jest droższe. Bywają rzeczy tańsze albo bez różnicy w cenie. Jak w każdej branży. :)
Macie więcej podobnych przykładów? A może udało Wam się uzyskać jakieś atrakcyjne rabaty? Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń w tej kwestii.